Rozpoczynając ćwiczenia, należy napompować balonik delikatnie, tak aby nie czuć dyskomfortu podczas wprowadzania do pochwy. Proszę najpierw wprowadzić trzy czwarte balonika i nie pompować dalej. Należy zrobić kilka skurczy mięśni miednicy i odprężyć je, by zaobserwować przy tym, jak porusza się igła na wskaźniku ciśnienia (tylko Delphine Plus). Zaobserwuje Pani, wskazówkę, która będzie się poruszała do góry przy zaciskaniu mięśni i opadała przy odprężaniu Ważne jest, aby nauczyła się Pani rozluźniać te partie mięśni. Warto zapamiętać ten moment do porodu, kiedy to będzie rodziła się główka.
Po kilku minutach ćwiczeń, proszę delikatnie wysunąć balon, tak, żeby pozostał wprowadzony tylko do połowy. Następnie proszę napompować balon powoli (wskaźnik nie odgrywa przy tych ćwiczeniach roli), aż poczuje Pani wyraźne uczucie napięcia. Nie powinna Pani w żadnym wypadku odczuwać bólu, lecz uczucie maksymalnego rozszerzenia. Może Pani przytrzymać balon na miejscu drugą ręką lub kładąc się na boku skrzyżować lekko nogi i przytrzymać balonik nogami. Proszę spróbować wytrzymać napięcie i przytrzymać balonik w tej pozycji na około 10 minut. Balonik będzie się naturalnie wysuwał, dlatego należy mocno go trzymać. Również partner może pomóc w trzymaniu balonika. Można także zrolować ręcznik, o średnicy około 12 cm, a następnie, zanim rozpocznie Pani pompowanie ścisnąć tę rolkę między udami. Ręcznik zapobiegnie wyślizgnięciu się balonika. Krzyżując nogi zatrzyma Pani balonik w tej pozycji. Kiedy pomału wyciągnie Pani ręcznik, balon wysunie się samoistnie.
Podczas tych 10 minut proszę spróbować się odprężyć, posłuchać muzyki, czytać, pomyśleć pozytywnie o porodzie, robić ćwiczenia oddechowe, bądź cokolwiek, co przyjdzie Pani na myśl i zadziała odprężająco.
Na koniec ćwiczeń proszę pozwolić by balon powoli się wyślizgnął. Może Pani wtedy określić efekt ćwiczeń i zmierzyć średnicę balonika używając szablonu.
Plus jest oznaczeniem dla funkcji Biofeedback. Jest wyposażony w miernik ciśnienia zwany także manometrem, który jest doczepiony do pompki. Dzięki niemu mogą Panie rozpoznać, za pomocą miernika ciśnienia, czy trening prowadzony jest właściwie i na ile mięśnie krocza zostały rozciągnięte.

Epi·no Delfine nie posiada manometra. Użyty materiał nie zawiera lateksu. Wykonany jest z silikonu medycznego.

Mówiąc ogólnie: Epi·no Delphine jest produktem przygotowującym do porodu. Epi·no delphine plus jest produktem do zoptymalizowanego przygotowania do porodu i poporodowej odbudowy mięśni.
Nacięcie krocza (Epizjotomia) jest operacyjną, ginekologiczną metodą zapobiegania rozerwaniu krocza, którą stosuje się podczas ostatniej fazy narodzin. Aby uniknąć spontanicznego rozdarcia, krocze zostaje nacinane specjalnymi nożyczkami, aby sztucznie poszerzyć ujście kanału rodnego . Po porodzie krocze wymaga zszycia.

Sensowność tej metody jest sporna, ponieważ często występują komplikacje, takie jak: przewlekłe gojenie rany, bóle przy wypróżnianiu , długotrwałe dolegliwości podczas siedzenia i chodzenia, a także bóle podczas stosunku.

Rozdarcie krocza jest spontanicznym pęknięciem tkanki. Klasyfikuje się je według obszaru i wielkości pęknięcia. Może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń.

Jednakże udowodniono, że spontaniczne pęknięcie częściej goi się lepiej niż chirurgiczne nacięcie, gdyż powstaje naturalnie.

Zobacz także produkty EPI NO