Wszystkie badania z urządzeniami EPINO mogą Państwo przeczytać w języku angielskim lub niemieckim (EPINO Delphine i Delphine Plus) tutaj i (EPINO Libra) tutaj.

Zapis doświadczeń z urządzeniami EPINO: Arco Geburtshaus & Hebammenpraxis GmbH Rosenweg 3 6370 Stans www.geburtshaus-stans.ch

Jak to się wszystko zaczeło?

Arco Geburtshaus (dom narodzin) powstał w sierpniu 2000 roku. Latem 2008 roku przyszło u nas na świat 550-te niemowlę. Od listopada 2001 roku przygotowaliśmy do porodu ponad 500 kobiet za pomocą urządzeń EPINO. (statystyki dostępne na stronie www.geburtshaus-stans.ch).

Czy jako położne byłyśmy na początku nastawione sceptycznie do EPINO? Nawet bardzo.
Ulotki reklamowe i urządzenie demonstacyjne, które otrzymałyśmy powędrowały najpierw do szuflady, bo przedporodowy trening dna miednicy wydawał się nam niepotrzebny i kłócił z ideą porodu naturalnego.
W lipcu 2001 roku odnotowałyśmy przy trzech porodach znacznie krótszą fazę wypierania główki dziecka (poniżej 30 minut) przy braku nacięcie i pękniecia krocza. Okazało się, że wszystkie trzy kobiety przygotowywały się do porodu, bez wiedzy położnych, trenując z EPINO. To spowodowało, że przekazałyśmy do ekspertyzy urządzenie zaprzyjaźnionemu terapeucie, który zaopiniował, że trening z EPINO nie może mieć żadnych negatywnych efektów ubocznych. Po tej konsultacji zdecydowałyśmy, że przez pół roku będziemy testować to urządzenie i polecać je naszym pacjentkom.
Nasze obserwacje były zaskakujące i wyjątkowo korzystne, co spowodowało że po półrocznym okresie próbnym EPINO zagościło na stałe w naszym domu narodzin.

Nasze zalecenia odnośnie stosowania:

 1. Rozpoczęcie treningu od 36 tygodnia ciąży 1 do 2 razy dziennie.
 2. Krocze można przygotować do treningu stosując ciepły okład lub nasiadówkę.
 3. Ćwiczenia powinny trwać nie krócej niż 10 min, jak zaleca instrukcja, obwód balonika codziennie powinien być delikatnie zwiększany.
 4. W momencie uczucia napięcia oddychać głęboko, zamknąć oczy i wyobrazić sobie główkę dziecka, którą wypychamy na wewnątrz.
 5. Trening zalecamy w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy kobieta rodzi pierwszy czy kolejny raz i czy przy pierwszym porodzie uległa kontuzji lub nacięciu krocza .
 6. Ochrona krocza podczas pierwszego porodu nie gwarantuje braku urazu podczas kolejnych. Wagina i ułożenie dziecka mają znaczący wpływ na przebieg porodu.

W jaki sposób przekonujemy nasze pacjentki do treningu z EPI·NO?

W związku z tym, że wiele Pań jest sceptycznie nastawiona do EPINO od początku podkreślamy jego zalety.

 • Pacjentki otrzymują prospekty o porodzie zawierające także ulotkę EPINO.
 • Na każdym spotkaniu informacyjnym przypominamy o możliwości treningu.
 • Podczas rozmowy rejestracyjnej poświęcamy około 10 min na prezentację EPINO, następnie w 35. tygodniu ciąży na omówienie treningu przeznaczamy kolejne 30 min.
 • Dzielimy się doświadczeniem i sukcesami naszych pacjentek. Tłumaczymy, że EPINO nie wyklucza masażu krocza a doskonale go uzupełnia, ponieważ przygotowanie krocza jest bardzo istotne.
 • Kładziemy duży nacisk na objaśnienie pacjentkom, że ćwiczenia z EPINO to niełatwa sprawa, trening jak na siłowni, z tym że tu świadomie pracujemy mięśniami dna miednicy.

Kiedy pacjenta jest bojaźliwa lub niezdecydowana polecamy, by chociaż dała sobie szansę i spróbowała. Kiedy jednak spotykamy się z odmową akceptujemy decyzję pacjentki. Najważniejszą rzeczą w treningu jest jego akceptacja i zrozumienie. Nasze statystyki pokazują, że EPINO daje wiele satysfakcji, a zadowolone kobiety chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z otoczeniem i namawiają kolejne Panie do próby.
Przez 8 lat w czasie 550 porodów wykonałyśmy 3 nacięcia krocza, tylko ze względów dobra dziecka. Ten fakt jest bardzo motywujący.

Nasze spostrzeżenia dotyczące EPI·NO:

Dzięki treningowi z EPINO potrzeba epizjotomii i ryzyko pęknięcia krocza znacznie spada. W 70% przypadkach faza parcia skraca się o połowę. Uczucie strachu u kobiet dotyczące wyparcia główki dziecka zostaje skonfrontowane i przećwiczone na długo przed, co pozwala na pełną koncentację podczas porodu (kobiety po prostu już wiedzą, jak to zrobić). W szczególności kobiety, które podczas pierwszego porodu nie doświadczyły tej fazy uświadamiają sobie jej znaczenie.

Na zakończenie:

Każda położna posiada umiejętność prowadzenia aktywnie porodu w celu ochrony krocza. Dla każdej z nas to wyjątkowa chwila, kiedy możemy pomóc dziecku bezpiecznie przyjśc na świat i ochronić jego mamę przez urazem.
Jako położne domu narodzin Arco stwierdzamy, że kobieta trenując z EPINO nie wymaga takiego prowadzenia. Nie ma nic piękniejszego, gdy rodząca sama intuicyjnie wie, na ile może sobie pozwolić i sama (lub jej partner) trzyma główkę dziecka, która pomału wysuwa się, tak jak balonik EPINO podczas ćwiczeń.
Właśnie te porody są dla nas najwspanialsze, gdzie pełnimy rolę pomocnego zaplecza, a kobieta z mężczyzną odgrywają główną, aktywną część.

Dzięki wieloletniej praktyce i obserwacji polecamy trening przygotowujący do porodu jak i regenerację poporodową z EPINO każdej ciężarnej kobiecie.

Kehrsiten, 24.11.2008 Irmgard Hummler, dipl. Hebamme HF
Arco Geburtshaus & Hebammenpraxis GmbH


Badania | epino.com.pl

Erste klinische Erfahrungen bei Erstgebärenden mit einem neuartigen Geburtstrainer EPI·NO

Tłumaczenie 1 badania klinicznego nad działaniem urządzenia EPI·NO u kobiet rodzących po raz pierwszy, przeprowadzonego w Monachium w 2000 roku.

J. Hillebrenner, R. Schuchardt, M. Schelling, K. T. M. Schneider – Klinika ginekologiczna i położnicza w Monachium – „Klinikum rechts der Isar“. S. Wagenpfeil – Instytut Statystyki medycznej i Epidemiologii Technicznego Uniwersytetu w Monachium.

Badanie: celem badania było sprawdzenie efektywności urządzenia dopochwowego EPINO, które dzięki mechanicznemu rozciąganiu mięśni krocza ma za zadanie zmniejszenie ryzyka nacięcia krocza i tym samym złagodzenie samego porodu.

Metoda: W badaniu wzięło udział 50 kobiet będących w 38 tygodniu ciąży, które planowały poród naturalny. 5 pacjentek zostało wykluczonych ze względu na niespełnienie wymogu protokołu określającego czas treningu.

Wyniki: Przy porównaniu grupy kobiet używającej EPINO (EG) z grupą nie stosującej tego urządzenia (NEG) widać znaczącą różnicę. W grupie EPINO zastosowano nacięcie krocza u 49% kobiet, natomiast w grupie NEG u 82 % kobiet. Spontaniczne pęknięcia w grupie NEG wystąpiły dwa razy częściej niż w grupie EG( 4% do 2%). Dzieci kobiet EG osiągały lepsze wyniki w skali Apgar przy badaniu w 1 minucie. Czas fazy wydalenia płodu w grupie EG skrócił się prawie o połowę (EG – 29 minut, NEG – 54 minuty). Ponadto zapotrzebowanie kobiet na zastosowanie środków przeciwbólowych w grupie EG było o wiele niższe. Także w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego odsetek kobiet decydujących się na zastrzyk był o wiele niższy ( EG – 16%, NEG – 36%). Prawdopodobieństwo uniknięcia Epizjotonomii podczas porodu wzrasta wraz z ilością dni, w których kobiety ćwiczyły z EPINO. Większość porodów odbywała się bez nacięcia średnio po 11 dniach treningu.

Wniosek: Przedporodowy trening z urządzeniem EPINO znacznie obniża ryzyko Epizjotomii (zabieg nacięcia krocza) u kobiet rodzących po raz pierwszy.


Badania | epino.com.pl

Streszczenie: „Pierwszego australijskiego badania przeprowadzonego nad urządzeniem treningowym Epi·no; Znaczący wzrost szans na poród bez urazu krocza”.

Przeprowadzone przez Profesora Kovacs z Box Hill Hospital, Uniwersytet Monach, Victoria, Australia.   

Metoda: Przebadanych zostało 48 kobiet, które rodziły po raz pierwszy i od 37 tygodnia ciąży używały EPINO, 15 minut dziennie przez 14 dni. 9 z tych kobiet urodziło przy pomocy cesarskiego cięcia i zostały wykluczone z badań. Jako kontrolną grupę porównawczą wzięto 248 innych kobiet, rodzących po raz pierwszy, które w tym samym czasie urodziły w klinice i nie trenowały z EPI·NO. 

Rezultat badania: 46% kobiet, które trenowały przy pomocy EPINO urodziły bez urazu krocza, gdzie w przypadku kobiet nie trenujących ta liczba wyniosła tylko 17%.  

 Liczba kobiet trenujących z EPI·NO%Liczba kobiet, które nie używały EPI·NO%
w sumie 39 248 
brak urazu 18464117
nacięcie krocza 10268534
pęknięcie krocza 112812249

 Czas drugiej fazy porodu ( wydalenia płodu ), był średnio o 20 minut krótszy w grupie kobiet trenujących z EPINO w porównaniu do grupy nie trenującej (średnio 61 do 81 Minut). Odnośnie konieczności użycia Instrumentów pomocniczych lub wyników noworodków w skali Apgar nie odnotowano znaczącej różnicy. Kolejnym ważnym aspektem było przekonanie kobiet ćwiczących o pomyślnym przebiegu porodu co dodało im pewności siebie i odebrało lęk przed porodem.