W ogólnym myśleniu społeczeństwa często pojawia się taka myśl, że ciąża kończy się na porodzie – najcięższym elemencie całości. Później to już tylko „cud, miód i orzeszki”.  Ale czy na pewno? Czy cały ten okres „po” to rzeczywiście sielanka dla młodej Mamy i jej rodziny?

Niestety życie takie kolorowe nie jest. Połóg, bo tak określamy ten pierwszy okres po porodzie często jest jedną, wielką, emocjonalną huśtawką, która nie zawsze idzie w parze z dobrym samopoczuciem i nieprzerwanym odczuciem szczęścia.

Czym jest połóg?

Przyjmując najprostszą definicję, połóg jest czasem po porodzie, w którym kobieta i jej ciało wracają do swojej funkcjonalności przed ciążą. Przyjętym jest, że tym okresem jest pierwsze 6 tygodni do 3 miesięcy w zależności od możliwości regeneracyjnych organizmu. W tym czasie organizm przechodzi bardzo duże zmiany hormonalne m.in. uruchomiona jest prolaktyna odpowiadająca za laktację, zwiększona oksytocyna pomaga w mocniejszym nawiązaniu relacji z Maluchem, a progesteron i estrogen (hormony płci) gwałtownie spadają niejako „chroniąc” młodą Mamę przed ponowną ciążą (UWAGA! Nie u każdej kobiety zabezpiecza to przed ponownym zajściem w ciążę! Należy i tak zachować wszelkie środki ostrożności! Wyjątkiem jest wyłączne karmienie piersią, ale o tym napiszemy w innym wpisie). Oprócz tego intensywne zmiany zachodzą również w naszym ciele fizycznie: w przypadku porodu naturalnego krocze „dochodzi do siebie”, przy cesarskim cięciu okres połogu jest najważniejszym momentem odpowiedniego gojenia się rany i delikatnej pracy z nią. Często napotykanym problemem jest również rozluźnienie mięśni dna miednicy czy odbytu co skutkuje trudnością w oddawaniu moczu i dyskomfortem w poruszaniu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o swoje mięśnie dna miednicy i rozpoczęcie ćwiczeń po połogu (np. z EPINO). U niektórych kobiet występują również hemoroidy, brak apetytu, zmęczenie, czasami rozdrażnienie czy opuchlizny nóg.

Połóg | epino.com.pl

Nieodzowną częścią całego procesu są również odchody połogowe, które również dodają pewnej dozy dyskomfortu całości. Nie brzmi jak sielanka, prawda? Okres oczyszczania się organizmu po porodzie i ciąży nie należy do najprzyjemniejszych momentów Matek, jednak jest niezbędny do odpowiedniej regeneracji i przygotowania na kolejne lata rodzicielstwa czy kolejnego porodu.

Pamiętajmy również, że sposób przebiegania połogu będzie różny u KAŻDEJ z nas. 😊 Połóg to nie tylko zaciskanie zębów i wieczny dyskomfort – to również pierwszy, najważniejszy moment uczenia się Mamy i Maluszka siebie nawzajem. Czas wyjątkowej bliskości, wielu wystrzałów oksytocyny i wzajemnej miłości. Wielu specjalistów zaleca by było to okres, w którym nie tylko Maluszek jest pod specjalną opieką, ale i MAMA. Idealnym rozwiązaniem jest, jeśli partner/mąż/rodzina/doula zajmują się w tym czasie domem, robią obiady czy pomagają Mamie zadbać o swoją higienę. Dzięki temu ten czas upłynie kobiecie znacznie milej i siły regeneracyjne będą odpowiednio przeniesione tam, gdzie trzeba, a uwaga i skupienie przeniosą się w 100% na Maluszka, co zaowocuje w przyszłości odpowiednią relacją między dzieckiem i rodzicami oraz jego prawidłowym rozwojem nie tylko emocjonalnym. 😊 Nie chodzi tutaj oczywiście o samo leżenie i kompletne nic nierobienie – ruch – spacery, zabawa z dzieckiem, delikatne ćwiczenia rozgrzewkowe – wspomagają ciało w regeneracji i aktywizują je do działania. Jednak wymagające ćwiczenia czy nadmierna aktywność w tym pierwszym okresie nie jest wskazana. Po prostu wszystko z głową. 😉

Odchody połogowe

Czym są i dlaczego muszą opuścić ciało Matki. Przedstawimy to na paru liczbach. Otóż przed ciążą macica waży od 50 do 70 gram. W całym okresie ciąży powiększa się i rozszerza, gdzie w kulminacyjnym punkcie porodu osiąga średnio ok. 1 kg. Spory wzrost prawda? Samo wydalenie łożyska, które tworzy się wraz z rozwijającym się dzieckiem nie wystarcza by macica wróciła do swojej dawnej wielkości. Dlatego organizm sprytnie wymyślił, że w okresie połogu macica obkurcza się wydzielając tzw. odchody połogowe. Proces ten trwa średnio od 3-4 tygodni po porodzie (zależnie od organizmu) i ma na celu powrócenie do stanu przed ciążą oraz oczyszczenie się.

Jak wyglądają odchody połogowe? Jest to w znacznej mierze wydzielina z śluzu z błon płodowych, skrzepów porodowych i krwi – taka trochę inna miesiączka (podobna wydzielina do krwawienia miesiączkowego).  Kolor wydzieliny zmienia się w czasie i z reguły przechodzi z różu/brązu w żółć i biel. Czyli w sumie podobnie jak w miesiączce.

Pielęgnacja krocza po porodzie | epino.com.pl

Jak dbać o odpowiednią higienę w tym czasie? Najczęściej Mamy stosują duże podpaski poporodowe i wkłady położnicze. Niewskazane są tutaj tampony, ponieważ mogą podrażniać śluzówkę jak i zwiększają ryzyko infekcji przez zatrzymanie odchodów w pochwie zamiast wydalenie ich. Sam proces aplikacji może być nieprzyjemny – krocze po porodzie jest bardzo wrażliwe, jeśli dodatkowo mamy szwy aplikacja może być wręcz niemożliwa. Do tego dochodzi odpowiednia higiena krocza w tym czasie – subtelne, naturalne kosmetyki, olejki eteryczne lub preparaty typu Tantum Rosa sprawdzą się tutaj idealnie.

Na co zwracać uwagę w połogu?

 1. Krwawienie – może być zarówno normalną reakcją organizmu na np. oddzielenie się łożyska od macicy, ale również spowodowane zaburzeniem krzepnięcia krwi, niekompletnym łożyskiem czy infekcją. Krwawienia występują często kilka dni po porodzie, jednak przedłużający się taki stan rzeczy nie jest normalny i należy niezwłocznie udać się do lekarza!
 2. Zapach wydzielin – niepokojącym może być obrzęk w okolicy krocza czy ranie po cesarskim cięciu oraz „gnilny” zapach odchodów popołogowych. Taka sytuacja może oznaczać infekcję, z którą należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!
 3. Ostry ból brzucha
 4. Gorączka – w pierwszych dniach u niektórych kobiet występuje podwyższona temperatura, jednak stopniowo spada. Jeśli podwyższona ciepłota organizmu utrzymuje się dłużej – zgłoś się do lekarza!

Co jest całkowicie normalne w połogu?

 1. Brzuszek może być wielkości ciąży w ok. II trymestrze.
 2. Odchody połogowe są znaczne, jednak z czasem się zmniejszają.
 3. Mocne skurcze macicy i intensywne pocenie się – np. podczas karmienia.
 4. Noszenie majtek poporodowych (siateczkowych) nie jest niczym wstydliwym!
 5. Wypróżnianie może stanowić początkowo problem.
 6. Zmieniająca się gospodarka hormonalna powoduje, że albo potrzebujesz więcej regeneracji i snu, albo jesteś pobudzona.
 7. Krocze jest obolałe i wrażliwe.
 8. Karmienie piersią nie zawsze od początku jest przyjemne – jeśli sprawia Ci ból, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub odciągaj do butelki – to nic złego!
 9. Baby blues – to normalne!
 10. Mama potrzebuje tak jak Maluch – troski, opieki, czułości i odpoczynku.