Zostajemy jeszcze chwilę w tematyce kosmetyków. W ostatnim wpisie krótko omówiliśmy kwestię kosmetyków dla dzieci. Nie możemy jednak zapomnieć, że tak samo jak dzieci, pielęgnacja mamy jest równie istotna.

Najczęściej skupiamy się tylko na potrzebach i rzeczach dla Maluszka, a kobieta swoje własne potrzeby odkłada gdzieś na bok. Ty też jesteś w tym czasie ważna! Kobiety często zaniedbują siebie i swoje ciało z myślą o dobru dziecka. Mówimy temu stanowcze nie! Odpowiednia kondycja skórna kobiety jest bardzo istotna dla jej poczucia pewności siebie czy odczucia swojej kobiecości.

Zdrowa i zadowolona z siebie Mama to zdrowe i zadowolone z siebie dzieci. 😊 

Dlaczego odpowiedni dobór kosmetyków jest ważny?

Aby odpowiednio zadbać o swoją skórę musimy zdać sobie sprawę z podstawowej kwestii: skóra to element naszego ciała, który wchłania jak i wydala różnego rodzaju substancje. Chroni nas przed niebezpiecznymi elementami z zewnątrz jak i „wypuszcza” z wewnątrz to co niepotrzebne. Jest naszą swoistą tarczą – najmocniej narażoną na wszelkiego rodzaju zmiany i niepożądane substancje. Dlatego najlepiej smarować swoje ciało tym samym, co moglibyśmy zjeść. Prosta zależność.

O swoje ciało warto dbać zawsze. Jednak okres ciąży jest dla naszej skóry szczególnym wyzwaniem. Brzuch oraz piersi rozciągają się szybko w stosunkowo krótkim okresie czasu co może doprowadzić do rozstępów (nadmiar kortyzolu powoduje zaburzenie pracy komórek wytwarzających włókna kolagenowe, które wraz z elastyną są odpowiedzialne za jędrność i elastyczność naszej skóry), niekiedy waga nie jest stabilna, a hormony wprowadzają chaos, który często odbija się na kondycji skórnej. Problemem może być również wzrost ilości estrogenów (hamujących gruczoły łojowe), które powodują suchość i wrażliwość, co w konsekwencji może mieć wpływ na brak tolerancji na pewne składniki kosmetyków. Dlatego tym bardziej w tym wyjątkowym czasie odpowiednia pielęgnacja i kosmetyki są niesamowicie istotne.

Te wszystkie zmienne często powodują, że przyszłe mamy potrzebują sięgnąć po kosmetyki bardziej naturalne, które mocniej niż dotychczas wesprą ich skórę w tym wymagającym dla nich czasie (również w okresie połogowym).

Jakie kosmetyki?

Tak jak w przypadku kosmetyków dla dzieci podstawa to bezpieczeństwo i skuteczność działania. Najlepiej wybierać produkty z odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa, naturalnym składem (im mniej, tym lepiej) oraz bez substancji odradzanych w ciąży czy w trakcie karmienia piersią.

Ważna jest również data ważności – pamiętajmy, że źle przechowywane kosmetyki mogą być dla nas szkodliwe (bakterie, które dostają się wraz z powietrzem do kosmetyku mogą powodować jełczenie czy zmianę konsystencji)! Najlepszym miejscem na przechowywanie swoich substancji do pielęgnacji są chłodne, suche i zacienione miejsca, gdzie temperatura i wilgotność nie będzie ulegać nagłym zmianom (łazienka i lodówka nie są odpowiednimi miejscami, o ile informacja na danym kosmetyku nie wskazuje inaczej). Przydatne w takich sytuacjach jest znak PAO – informujący o świeżości i informacja o czasie jaki kosmetyk można bezpiecznie stosować po otwarciu.

Jakich substancji unikać:

 • witamina C i A – złuszcza naskórek co w okresie ciąży może powodować przebarwienia skórne.
 • konserwanty – mogą uczulać, dlatego lepiej wybierać kosmetyki z krótką datą ważności,
 • mikroelementy przeciwzmarszczkowe – mogą uczulać,
 • substancje zapachowe – im delikatniej pachnie krem, tym lepiej
 • trietanolamina (TEA) – ma działanie kancerogenne
 • poliakrylamid (poliacrylamide) – działanie kancerogenne
 • mocne detergenty SLS i SLES – naruszają naturalną barierę ochronną skóry,
 • parabeny (methylparaben, ethylparaben, propylparaben, buthylparaben) – mogą negatywnie wpływać na układ hormonalny i powodować reakcje uczuleniowe,
 • retinoidy – substancja zakazana w ciąży!
 •  oleje mineralne (paraffinum liquidum, paraffin oil) – przyczyniają się do mnożenia się bakterii na skórze,
 • wazelina (pertolatum, vaseline),
 • konserwanty na bazie formaldehydu (diazolidinyl urea, quaternium 15, bronopol, germall, DMDM hydantoin),
 • glikole (PEG i PPG) – do ich wytworzenia wykorzystuje się rakotwórczy (kancerogenny) tlenek etylenu,
 • filtry (etylhexyl methoxycinnamate, octyl methoxycinnamate, benzophenone-3, 4- methylbenzylidene camphor, octyl dimethyl paba) – alergenne,
 • silikony (dimethicone) i stabilizatory (tetrasodium EDTA).

Wymienione wyżej składniki mogą wpływać negatywnie na naszą skórę. Na co więc najlepiej postawić? Na naturę! Wokół nas jest coraz więcej, często małych naturalnych faktorii oferujących w 100% naturalne kremy, mydła czy szampony. Dodatkowo obecny świat oferuje nam również możliwość zrobienia samemu podstawowych kosmetyków. 

Jaki więc powinien być dobry kosmetyk? Podsumujmy:

 • hipoalergiczny – przyjazny wrażliwej skórze, niewywołujący podrażnień,
 • z atestem/certyfikatem,
 • dopasowany dla kobiet w ciąży/kobiet karmiących piersią,
 • NATURALNY – czyli skład kosmetyku możliwie jak najkrótszy i najbardziej zrozumiały (np. kosmetyki Natu handmade czy Trawiaste).

Lista zakupów – co kupić?

Odpowiednia lista zakupów to podstawa. Kupowanie nadmiernej ilości produktów kosmetycznych nie jest potrzebne. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów skórnych warto w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem czy dermatologiem w celu sprawdzenia przyczyny problemów i ewentualnie poinstruowaniu jak im przeciwdziałać.

 • 1 x naturalny olejek do kąpieli np. z migdałów – jeśli skóra nie wymaga, żadnego dodatkowego wsparcia,
 • 1 x olejek z słodkich migdałów lub oliwka – do nawilżania,
 • 1 x maść z geranium lub rumianku rzymskiego na ból brodawek lub z dodatkiem lanoliny – jeśli jest potrzeba,
 • 1 x chłodne kompresy z olejkami eterycznymi z paczuli, drzewa herbacianego lub geranium na bolące piersi – jeśli jest potrzeba,
 • 1 x olejek lub zimny okład z cyprysa, kadzidłowca, rumianku rzymskiego lub lawendy do pracy z blizną po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza,
 • 1 x delikatny preparat do higieny intymnej (typu tantum rosa) – najlepiej na bazie naturalnych składników (o ile jest wymagany – przeciętnie do odpowiedniej pielęgnacji waginy nie potrzeba dodatkowych kosmetyków, które z reguły zaburzają ph),
 • 1 x naturalny krem nawilżający i ochronny
 • 1 x naturalny szampon wzmacniający

Wiadomym jest, że na różnych stronach znajdziecie listy mniej lub mocniej zmodyfikowane do tej, którą Wam przedstawiamy. Wszystko zależy od Waszych indywidualnych preferencji i chociażby kwestii co już macie. 😊 Zachęcamy również do prób skonstruowania swoich własnych kosmetyków (np. na bazie olejków eterycznych przyjaznych w ciąży czy połogu) ze sprawdzonych, dobrych jakościowo produktów! Jest to nie tylko świetna zabawa, ale i ogromna satysfakcja związana ze stworzeniem czegoś samemu. 😊

Trzymamy kciuki za udane zakupy!