Pytanie, które często do nas trafia. Dlaczego powinnam wybrać akurat EPINO? Czy ten produkt jest na pewno dla mnie? Kiedy stosować, a kiedy nie? W czym może mi pomóc? Pomożemy Wam dzisiaj odpowiedzieć na te pytania. 😊

Misja EPI-NO

Nasza misja i założenia są bardzo proste.

Chcemy pomagać kobietom oczekującym na poród, tak by czuły się przygotowane na to wielkie wydarzenia, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Chcemy by kobiety rodziły w najbardziej komfortowy dla siebie sposób, unikając przy tym nacięcia lub uszkodzenia krocza, a po porodzie szybko wracały do pełnej sprawności fizycznej.

Idea piękna choć wiemy, że nie zawsze prosta. Poród to żywioł, którego nie da się poskromić, ujarzmić, a tym bardziej zaplanować. To siła, która wykracza poza nasze „chciejstwa” i oczekiwania. Porodowi się oddaje i pozwala płynąć takim jak podpowiada nam ciało. Coś na co jednak mamy wpływ to przygotowanie do tego wydarzenia. I w tym chcemy pomóc każdej przyszłej Mamie! Nie ważne czy to Twój pierwszy czy kolejny poród – do każdego potrzeba odpowiedniego przygotowania, zrozumienia, przepracowania swoich lęków, strachów, oczekiwań. EPINO pomaga w tym przygotowaniu skupiając się na konkretnym aspekcie: krocze.

EPINO, a nacięcie krocza

O nacięciu krocza pisałyśmy już wcześniej. Teraz skupimy się na sposobie w jakim EPINO pomaga je ochronić.

Krocze u kobiety | epino.com.pl

EPINO Delphine i EPINO Delphine Plus to opatentowane urządzenia wykorzystujące metodę ćwiczeń wspierających poród naturalny. Efektem ćwiczeń jest uelastycznienie krocza przed porodem, które pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo episiotomii (nacięcia krocza) lub pęknięcia krocza. Urządzenia służą łatwym ćwiczeniom, które kobieta może sama wykonywać w domu. Oczywiście przed rozpoczęciem warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym lub lekarzem prowadzącym. Trening rozpoczynamy na ok. 3 tygodnie przed terminem porodu (mniej więcej 36 tydzień). Same ćwiczenia są bardzo proste i łatwe do opanowania dla każdej przyszłej Mamy. Głównym elementem urządzenia jest tzw. balonik, który wprowadza się do pochwy (najlepiej posmarowany lubrykantem lub olejem np. migdałowym aby proces wkładania balonika był prostszy). Następnie delikatnie pompujemy go do takiej wielkości, w której czujemy delikatne rozciąganie, ale nie czujemy bólu! Ćwiczenia nie mają na celu nadmiernego rozciągnięcia krocza, a odpowiednie jego uelastycznienie przy pomocy stopniowego rozciągania. Kolejnym krokiem jest zaciskanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy. Takie uciskanie balonika może trwać do ok. 10 minut w ciągu treningu (1-2 razy dziennie). Ostatnim etapem ćwiczenia jest wypchanie siłami mięśni balonika z pochwy bez wcześniejszego wypuszczania z niego powietrza. Dzięki temu przyszła mama może poczuć jak mniej więcej wygląda porodowe parcie w ostatniej fazie porodu.

Jest wiele danych determinujących poród naturalny, jednak jedna wielkość jest niezmienna: to10 cm, które EPINO pomaga osiągnąć kobiecie. – dr Wilhelm Horkel

Dodatkowo EPINO Delphine Plus posiada manometr z funkcją biofeedback wykorzystywaną podczas ćwiczeń regenerujących krocze po porodzie. Wzmacnianie mięśni krocza można rozpocząć już po połogu. Zdrowe mięśnie w skali EPINO to takie, które pozwalają wychylić wskazówkę manometru o 4 jednostki i utrzymają ją w tej pozycji przez 10 sekund. Długość procesu regeneracji to kwestia indywidualna, może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Warto pamiętać, że każde ćwiczenia z mięśniami dna miednicy przed porodem muszą być kontynuowane również po porodzie w celu ich odpowiedniej regeneracji! Kobiety często zapominają o tym aspekcie co w późniejszym czasie powoduje konsekwencje np. wysiłkowe nietrzymanie moczu, opadanie narządów rodnych czy mniejsza satysfakcja seksualna podczas stosunku.

Badania

Urządzenie jest 100% produktem medycznym z odpowiednimi europejskimi certyfikatami oraz szeregiem badań potwierdzającym jego skuteczność. Balonik wykonany jest z specjalnej medycznej gumy z 5-cio letnią datą ważności, której rozciągliwość ma swoje ograniczenia. Dzięki temu zapobiegamy nadmiernemu rozciągnięciu krocza, które nie jest dobre. Celem ćwiczeń nie jest nadmierne rozciągnięcie, lecz uelastycznienie mięśni krocza.

Ciąża | epino.com.pl

Z badań przeprowadzonych z urządzeniem EPINO jasno wynika, że u 70% kobiet faza parcia skraca się o połowę, a uczucie strachu dotyczące wyparcia główki dziecka zostaje skonfrontowane i przećwiczone, co pozwala na pełną koncentrację podczas porodu. 85% kobiet jest bardziej pewnych pozytywnego przebiegu swojego porodu. Strach przed potencjalnym nacięciem często stanowi dużą psychiczną blokadę dla przyszłej mamy. Trening z balonikiem pozwala na odpowiednie przygotowanie fizyczne oraz psychiczne dzięki czemu kobieta „oswaja” sobie ten temat i nie stanowi on już blokującego problemy w trakcie porodu. Badania pokazały również, że 2 razy częściej spontaniczne pęknięcia (które są całkowicie normalne) pojawiają się u kobiet nie trenujących z EPINO.

Skąd pomysł na EPINO?

Twórcą przyrządów EPINO jest dr Wilhelm Horkel, położnik i ginekolog z Kliniki Starnberg (Niemcy). Inspiracją były jego obserwacje podczas misji medycznej w Afryce, w której wziął udział w połowie lat osiemdziesiątych: koncentrowała się na zdrowiu lokalnych kobiet. Doktor Horkel zainteresował się tam przygotowaniem do porodu, które okazało się o wiele lepsze niż to miało miejsce wówczas w Niemczech. Uszkodzenia krocza występowały tam stosunkowo rzadko, co w konsekwencji obniżało ilość infekcji i było spokojniejszym przeżyciem dla matki. Powodem niskiego odsetka takich przypadków było przedporodowe rozciąganie krocza dzięki różnej wielkości orzechom (tykwom). Doktor Horkel zabrał pomysł z powrotem do Niemiec i zaprojektował silikonowy balonik, który dzięki pompce rozciąga się i pomaga naciągnąć krocze. W ten sposób zestaw orzechów o rożnej wielkości został zastąpiony jednym przyrządem.


Baloniki, cewniki – jaka jest różnica?

Samo słowo balonik często kojarzy nam się z „balonikiem porodowym”, z którym nie ma nic wspólnego. Cewnik Foleya (bo taka jest prawidłowa nazwa) to forma cewnika pęcherzowego, który posiada balonik wypełniony płynem (solą fizjologiczną). Cewnik został opatentowany w XX wieku (lata 30) przez amerykańskiego chirurga Fredericka Foleya. Stosuje się go w urologii, by ułatwić pacjentowi właściwe oddawanie moczu oraz w położnictwie. Przy przedłużających się porodach, użycie cewnika może przyspieszyć rozwarcie szyjki macicy. „Balonik” używa się, gdy kobieta ma samoistne minimalne rozwarcie szyjki (min. 1 cm), które nie postępuje. Wtedy cewnik wprowadzany jest do szyjki macicy, balonik wypełniany płynem tak by uciskał na szyjkę od wewnątrz i doprowadził do stopniowego rozwarcia. Jest to jeden z popularniejszych sposobów indukcji porodu

Jak widać balonik, balonikowi nie równy. 😉 To o czym warto jeszcze wspomnieć to fakt, że na rynku znajdziecie różnego rodzaju inne przyrządy wspomagające ćwiczenia mięśni dna miednicy czy służące do ochrony krocza. Warto jednak pamiętać by przed wyborem jakiegokolwiek z nich sprawdzić czy dany produkt został poddany odpowiednim badaniom, posiada certyfikację oraz jest wykonany z odpowiednich materiałów. Niestety często nie znajdziemy tych informacji na stronach producentów. Nietrudno trafić na urządzenia prześcigające się w informowaniu o swoich walorach jednak polecamy by zawsze najpierw zrobić „SPRAWDZAM!”. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym czy fizjoterapeutą uroginekologicznym – oni z pewnością doradzą czy też potwierdzą wyszukane przez Ciebie informacje.

W końcu tutaj chodzi o Twoje zdrowie – a ono jest cenniejsze i najważniejsze!

Mamy nadzieję, że rozwiałyśmy Wasze wątpliwości dotyczące „czemu EPINO?”. 😊 Wszystkie niezbędne informacje dotyczące naszego produktu znajdziecie na naszej stronie epino.com.pl. Wszystkie osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami zapraszamy do kontaktu emailowego lub naszego fanpage.

Każdej przyszłej Mamie życzymy udanych przygotowań do porodu!