Nowy Rok – bardziej świadome my! 😊 Obecny rok ma być dla nas pełen świadomości i nowych wyzwań pełnych obfitości. Dla wielu z Was to również rok wyczekiwanego rozwiązania po 9 miesięcznym oczekiwaniu. Sporo już pisaliśmy o olejkach eterycznych w ciąży i ich wzmacniających właściwościach. Najwyższy czas by odkryć przed Wami olejki pomocne podczas porodu. 😊

Aromaterapia w porodzie

Aromaterapia w porodzie jak i w ciąży nie jest niczym nowym. Zapach stanowi dla nas jedną z ważniejszych „kotwic”, które ułatwiają i pomagają w prawidłowym przebiegu fizjologicznej ciąży i porodzie. Choć w Polsce wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne, muzykoterapie, masaże i wsparcie olejkami nie jest jeszcze zbyt popularne na świecie istnieją miejsca, w których aromaterapia stosowana jest w położnictwie na co dzień np. w Wielkiej Brytanii. Położne pracujące w Royal Berkshire Hospital w Londynie przeprowadziły nawet badania dotyczące wpływu olejków eterycznych. Według ich obserwacji olejki łagodzą ból porodowy, powodują u kobiety rodzącej poczucie odprężenia i regeneracji sił, łagodzą objawy paniki i lęku oraz naturalnie znieczulają.

Węch u kobiet jest naturalnie bardziej rozwinięty niż u mężczyzn. W ciąży łożysko dodatkowo wytwarza hormony, które powodują powstanie nowych połączeń neuronowych, a co za tym idzie mocniejszą wrażliwość na zapachy.

W 1994 roku w miesięczniku „Nursing Time” zostało opublikowane badanie, w którym wzięło udział 500 kobiet rodzących. Wśród badanych, 74 % kobiet jako metodę uśmierzania bólu stosowało jedynie olejki eteryczne (lawenda, szałwia, mięta, eukaliptus, kadzidło, cytryna, róża, mięta pieprzowa, rumianek). Okazało się, że ta metoda zdecydowanie podniosła poziom zadowolenia zarówno rodzącej jak i personelu medycznego, który uczestniczył w porodzie. Dzięki swoim zapachom olejki zmniejszały niepokój kobiety, dawały poczucie ulgi, poprawiały nastrój, a nawet łagodziły i uspokajały skurcze we wczesnej fazie porodu, natomiast zwiększały je w późniejszych etapach (szałwia). Zapis dotyczący tych badań można znaleźć w książce Stephanie Fritz “Essential Oils for Pregnancy, Birth, Babies”.

Współczesne trendy coraz mocniej promują holistyczne podejście do kwestii dbania o siebie, porodu czy macierzyństwa. Dzięki temu wiedza m.in. o olejkach eterycznych rozszerza się i coraz więcej kobiet czerpie z ich naturalnej energii.  Przypomnijmy więc jeszcze raz czym dokładnie jest olejek eteryczny:

 • substancja wyłącznie roślinna
 • naturalna
 • skuteczna i sprawdzona
 • bezpieczna, stosowana od tysiącleci
 • czysta przyjemność używania
 • używanie olejków eterycznych zamiast chemii zmniejsza ekspozycję na toksyczne substancje

Czy olejki eteryczne są bezpieczne w porodzie?

Na to pytanie szerzej odpowiedziałyśmy już tutaj, jednak przypomnimy o kilku ważnych elementach.
Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno w przypadku leków, suplementów, olejków czy kosmetyków NIGDY nie zrobiono badań ich wpływu na kobietach będących w ciąży. Zastępczo, aby zbadać wpływ danej substancji na ciężarną przeprowadzano badania na zwierzętach. Jednak układ rozrodczy ludzi i zwierząt różni się, więc wyników nie możemy brać zero-jedynkowo.  Jak we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek, skonsultować się z lekarzem w przypadku wątpliwości i stosować się do zasad bezpieczeństwa.

Zasady bezpieczeństwa przy stosowaniu olejków eterycznych

 • Olejki eteryczne stosujemy tylko w przypadku zdrowej ciąży i do niemedycznych wskazań.
 • Używaj tylko najwyższej jakości olejków eterycznych, klasy terapeutycznej przebadanych z gwarancją czystości (np. doTERRA).
 • Stosuj możliwie najmniejsze stężenia olejków dla uzyskania zamierzonego efektu.
 • Unikaj dłuższej ekspozycji na jeden olejek.
 • Rozważ test skórny 24h przed użyciem olejku.
 • W czasie ciąży nie stosuj olejków wewnętrznie, chyba, że pod opieką lekarza prowadzącego.
 • Unikaj stosowania olejków eterycznych w pierwszym trymestrze ciąży, chyba, że pod opieką personelu medycznego.
 • Nie stosuj do nosa, ucha, oka.

Warto pamiętać, że nie wszystkie olejki nadają się do użycia w okresie ciąży czy porodu – spis olejków nie wskazanych w tym czasie do stosowania znajdziecie tutaj,

Istotne są również nośniki, czyli oleje bazowe z którymi będziemy stosować olejki eteryczne – mówiąc inaczej przed nałożeniem na swoje ciało, dany olejek eteryczny mieszamy z wybranym przez nas nośnikiem. W przypadku dodania olejku do dyfuzora nie ma potrzeby dodawania oleju bazowego. Poniżej przedstawiamy wybrane nośniki wraz z ich właściwościami i wskazaniami.

NośnikiWłaściwościWskazania
Olej z pestek brzoskwiniŁagodzące, nawilżająceWysuszona skóra do masażu twarzy, na włosy
Olej kokosowyNawilżające, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjneDo masażu, do pielęgnacji włosów, po opalaniu
WodaChłodząceDo przygotowania sprayu (do pielęgnacji krocza, gardła) kompresów
Olej z pestek winogronNatłuszczająceDla skóry tłustej, do masażu
Olej jojobaBalansująceDo skóry niemowlęcia, pielęgnacji pępka
Oliwa z oliwekOdżywiające, oczyszczającePielęgnacja krocza
Masło sheaŁagodzące, odżywczeRozstępy, pielęgnacja skóry
Olej ze słodkich migdałówŁagodząceMasaż, pielęgnacja skóry, ciemieniucha

Nie używać w przypadku alergii na którykolwiek z nośników!

Olejki eteryczne w porodzie

Wsparcie olejkami eterycznymi w ciąży | epino.com.pl

Jeśli kobieta rodząca używała aromaterapii już w tracie okresu prenatalnego, uwarunkowywała podświadomość do relaksującego zapachu. Dzięki temu, do organizmu uwalniane są endorfiny, sprzyjające relaksacji i zmniejszające intensywność bólu porodu. Dzięki aromaterapii w czasie narodzin możemy lepiej poradzić sobie ze stresem, złagodzić skurcze i bóle porodowe, szybciej się zregenerować czy uśmierzyć nudności i obrzęki.

Międzynarodowa Federacja Aromaterapeutów wymieniła następujące olejki jako bezpieczne w użyciu podczas porodu:

 • bergamotka
 • chamomile roman (rumianek rzymski)
 • clary sage (szałwia muszkatołowa)
 • eukaliptus
 • grejpfrut
 • kadzidłowiec (frankincense)
 • geranium
 • jaśmin
 • cytryna
 • dzika pomarańcza
 • róża
 • neroli
 • lawenda
 • mięta pieprzowa
 • Ylang ylan

UWAGA!  Olejki eteryczne nie powinny być stosowane w basenie urodzeniowym lub podczas kąpieli z noworodkiem – mogą podrażnić oczy lub wrażliwą skórę dziecka.

Jakie olejki na jaką dolegliwość?

Bóle głowy: lawenda, rumianek rzymski, kadzidłowiec, breathe (mieszanka doTERRA) – wziewnie, miejscowo na skronie.

Stres i obniżony nastrój: lawenda, kadzidłowiec, rumianek rzymski, geranium, grapefruit, lawenda, ylang ylang, dzika pomarańcza, neroli – rozpylane w dyfuzorze lub masaż z nośnikiem.
Grejpfrut i dzika pomarańcza są olejkami fotouczulającymi – należy zachować 12-24 godzinny odstęp pomiędzy zastosowaniem na skórę, a ekspozycją na słońce.

Ból pleców: lawenda, szałwia muszkatołowa – ciepły kompres na plecy.
Pamiętaj, że szałwia, róża i jaśmin są olejkami mogącymi indukować skurcze!

Zmęczenie: dzika pomarańcza, cytryna, grejpfrut, kadzidłowiec, eukaliptus, neroli – rozpylone w dyfuzorze lub gałganek z zapachem.

Przyspieszenie akcji porodowej: clary sage (szałwia muszkatołowa) + lawenda, jaśmin, róża – masaż z nośnikiem w brzuch.
Pamiętaj, że szałwia, róża i jaśmin są olejkami mogącymi indukować skurcze!

Podwyższone ciśnienie: szałwia muszkatołowa, lawenda – rozpylone w dyfuzorze.

Bóle porodowe: clary sage (szałwia muszkatołowa), lawenda, geranium, kadzidłowiec (frankincense), rumianek rzymski – masaż z nośnikiem.
Pamiętaj, że szałwia, róża i jaśmin są olejkami mogącymi indukować skurcze!

Faza przejściowa: frankincense (kadzidłowiec) – rozpylanie w dyfuzorze lub masaż z nośnikiem.

Odczucie czystości na sali porodowej: grejpfrut, cytryna, dzika pomarańcza – rozpylanie w dyfuzorze.