„Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno i mogą zamykać uszy na melodię albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć.” – Patrick Süskind, Pachnidło.

Olejki eteryczne – co to?

Zacznijmy od samego zapachu. Większość roślin wydziela przez swoje żywe komórki substancje chemiczne, które nasze nozdrza odbierają jako zapach. Czasami bardziej, czasami mniej przyjemny, zależnie od indywidualnych preferencji. Ten produkt metaboliczny jest, w każdej części rośliny: korzeniu, kwiatach, owocach, liściach, nasionach czy korze. Dzięki temu pachnie nektar, żywica czy olejki eteryczne.

Zapach dla rośliny pełni różnorakie funkcje: od zwabienia zwierzęcia w celu współuczestnictwa w rozmnażaniu rośliny, wzbogacenie żywienia zwierząt, pomocy w niektórych chorobach i bólach czy ochronę przed szkodnikami. Również dla ludzi zapach odgrywa ważną rolę. Niejednokrotnie to dzięki niemu robi nam się przyjemniej (dlatego Panie tak lubią dostawać kwiaty 😊 ), przywołujemy wspomnienia, uśmierzamy ból. Można by rzec, że korzyści płynące z zapachów roślin są dla nas bardziej wymierne.

Na przestrzeni wieków nauczyliśmy się wydobywać z roślin to, co w nich najcenniejsze w postaci olejków eterycznych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a bogactwo tych substancji nieocenione dla naszego zdrowia, urody i samopoczucia. W medycynie naturalnej mamy odrębny dział poświęcony olejkom naturalnym – aromaterapię.

Olejek eteryczny to ciekła, lotna substancja zapachowa zbiosyntetyzowana i wydzielona do atmosfery. Szacuje się, że ich ilość emitowana przez florę lądową do atmosfery to ok. 360 mln ton w ciągu roku.

Aromaterapia

Jej historia sięga czasów starożytnych. Ludzie od zarania dziejów obserwowali lecznicze właściwości roślin, a wiedza o ich zastosowaniu przechodziła z pokolenia na pokolenie. Ojciec współczesnej medycyny Hipokrates, stosował w swoich praktykach oregano, pierwsi egipscy rabusiowe często z grobowców kradli olejki zamiast złota, a nawet Jezus dostał od trzech mędrców mirrę i kadzidło.  Olejki były stosowane również w czasie wojen ze względu na swoje antybakteryjne właściwości. 

Dzisiejsza aromaterapia zyskuje coraz większą popularność, a badania naukowe potwierdzają antyseptyczne, bakteriobójcze i relaksujące działanie olejków. Wszelkiego rodzaju bóle, zaburzenia trawienne, zmiany skórne czy rozchwianie emocjonalne może zostać wyleczone lub złagodzone dzięki nim. Odpowiednio stosowane mogą przynieść ulgę zarówno psychiczną jak i fizyczną. Aromaterapia to również najszybszy sposób podania leczniczych substancji: małe, eteryczne cząsteczki olejków omijają blokadę krew- mózg.

Jedna kropla olejku eterycznego zawiera setki unikalnych związków wspomagających nasz organizm.

Jak stosować olejki eteryczne

Olejki eteryczne mogą dostać się do naszego krwioobiegu na trzy różne sposoby: poprzez skórę, płuca (oddychanie) oraz stosowanie wewnętrzne. Należy tutaj pamiętać o tym, że NIE KAŻDY olejek nadaje się do spożycia wewnętrznego lub stosowania bezpośrednio na skórę. Dlatego tak ważnym jest by podczas zakupu olejków sprawdzać dokładnie producenta oraz jakość produktu. Najlepsze olejki dla naszego organizmu są naturalne, terapeutyczne, czyste i certyfikowane jak np. olejki doTERRA z certyfikatem CPTG czyli klasę terapeutyczną, która jest dla nas w 100% bezpieczna i zapewnia jakość każdej jednej kropli olejku. Niestety większość olejków dostępnych na rynku to olejki syntetyczne – zapachowe co nie ma nic wspólnego z pierwotnymi właściwościami olejków eterycznych.

Najczęstszym sposobem stosowania olejków jest ich wdychanie. Dzięki chemoreceptorom w śluzówce nosa nasz system nerwowy przekazuje informacje o cząsteczek zapachowych bezpośrednio do układu limbicznego (w mózgu), który odpowiada za kontrolę emocji i podstawowych funkcji życiowych. Do wdychania możemy zastosować dyfuzor, własne dłonie czy nasączony olejkiem gałganek.

Kolejnym równie skutecznym sposobem jest stosowanie zewnętrzne. Olejki możemy dodawać do kremów, tworzyć swoje własne kosmetyki czy perfumy. Warto zadbać o odpowiedni podkład pod olejek (jakikolwiek olej jadalny), dzięki któremu drobinki olejku szybciej wchłoną się w naszą skórę. Ostatnią możliwością jest stosowanie wewnętrzne. PAMIĘTAJMY, że tylko nieliczni producenci (np. doTERRA) mają produkt umożliwiający takie stosowanie.

Olejki eteryczne w przeciwieństwie do leków syntetycznych nie odkładają się w organizmie, ale są wydalane.

Kto może stosować olejki eteryczne?

Wszyscy 😊 Bezpieczne, certyfikowane olejki dobrej jakości możemy zastosować już u małego dziecka. Warto zagłębić się wcześniej w tajniki roślinnych właściwości by wiedzieć, który olejek najlepiej wspomoże nas w relaksie, chorobie czy codziennych czynnościach. Należy też pamiętać o odpowiednim dawkowaniu, zwłaszcza u dzieci.

Coraz więcej osób w Polsce zajmuje się aromaterapią, wiedza i badania na ten temat są coraz szersze co bardzo nas cieszy. Jakie olejki stosować podczas ciąży i porodu? Tego dowiedzie się niebawem w naszych kolejnych wpisach 😊